طرح امریکا برای تقسیم منطقه

چهارشنبه 4 آبان 1390 04:01 بعد از ظهر

نویسنده : سهیل حیزانی
طرح آمریکا-اسرائیل برای تقسیم منطقه
 اختلاف‌افکنی بین سنی و شیعهخبرگزاری فارس: اندیشمند مشهور مصری با بیان اینکه اروپا و آمریکا در حال تقسیم منطقه و تقسیم میراث لیبی هستند، تاکید کرد که یکی از برنامه‌ها فتنه‌انگیزی میان مسلمانان از جمله شیعه و سنی است.
لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید


به گزارش فارس، «محمد حسنین هیکل» روزنامه‌نگار، تحلیلگر و تاریخدان مشهور مصری درباره سوء استفاده آمریکا و رژیم صهیونیستی از انقلاب‌های مردمی هشدار داد و با بیان اینکه اکنون منطقه در معرض طرحی مانند «سایکس‌ پیکو» برای تقسیم منطقه قرار گرفته است، تاکید کرد که اختلاف‌افکنان به دنبال درگیری میان مسلمانان و اهل سنت و شیعیان هستند.

هیکل در گفت‌وگو با الاهرام مصر اعلام کرد که آنچه جهان عرب اکنون شاهد آن است، صرفا بهار عربی نیست بلکه طرحی مانند «سایکس پیکو» برای تقسیم آن است. طرح اول، غربی، یعنی اروپایی-آمریکایی است، دوم اسرائیلی است و سوم ترکی.

هیکل با بیان اینکه به رسمیت شناخته شدن اخوان المسلمون از طرف آمریکا به این دلیل نبود که از آنان خوششان آمد، بلکه این اعتراف آمریکا بنا بر سفارش و نصیحت مستشرقانی است که برای ایجاد فتنه در اسلام به خدمت گرفته شده‌اند، گفت: اما سرخوشی اخوان المسلمون از اعتراف آمریکا به نقش آنان مانع شد که درباره انگیزه واقعی آمریکا تحقیق کنند.

هیکل افزود که طرح غربی آمریکایی-اروپایی در دو محور مانند گازانبر در حال محاصره کردن منطقه است. محور اول محسوس و قابل مشاهده است و آن تلاش‌هایی است که برای غرق کردن منطقه در کشمکش اسلامی-اسلامی و دقیقا شیعه و سنی است. این تلاشی است که چند سال است آغاز شده است زمانیکه نظام شاهنشاهی در ایران سقوط کرد و انقلاب اسلامی جای آن را گرفت. اما محور دوم طرح اروپایی آمریکایی، خطی موازی با جریان فتنه‌انگیزی است که با سرعتی بی‌سابقه پیش می‌رود و هدف آن تقسیم منطقه مانند طرح سایکس پیکو است [که در سال 1916 برای تقسیم منطقه اجرایی شد].

وی با اشاره به نقشه‌های ترسیم‌‌شده توافق محرمانه سایکس پیکو در سال 1916 برای تقسیم سرزمین تحت سلطه حکومت عثمانی، تاکید کرد که «نقشه‌های جدید ارث عثمانی‌ها را تقسیم نمی‌کند، بلکه ازث جهان عرب را تقسیم می‌کند که توانست استعمار غربی را در مراحل پیش‌تر بیرون کند و اکنون تلاش می‌شود که جای خالی [استعمار] پر شود.

این اندیشمند مصری افزود: الان ما شاهدیم که امتیاز نفت لیبی توزیع شد؛ 30 درصد برای فرانسه (شرکت توتال)، 20 درصد برای انگلیس (شرکت بریتیش پترولیوم)... سهم انگلیس کمتر است چون در عراق سهم بیشتری برده است.. اکنون لیست باقی تقسیم‌بندی نفت لیبی را ندارم ولی ایتالیا خواستار سهم است (شرکت اینی)؛ آمریکا هم در این لیست است. از طرف دیگر، برخی مواضع، اختصاص داده شده است... پایگاه ناوگان ششم در طرابلس به آمریکا و مرکز اطلاعات بنغازی و طبرق به انگلیس، ایتالیا هم که ادعای تاریخی در لیبی دارد و فرانسه هم راه دریا را از خواسته‌های خود اعلام کرده است. این تقسیم‌ها زمانی صورت گرفت که درگیری ادامه داشت و خون مردم در حال ریخته شدن بود.

هیکل با طرح این سوال که آیا ناتو به دنبال آزاد کردن اراضی عربی است گفت: چند هفته پیش در روزنامه خواندم که ناتو میخواهد طرابلس را ازاد کند، مگر ناتو به دنبال آزاد کردن اراضی عربی است؟

وی با اشاره به ترکیه اعلام کرد که در طرح محرمانه سایکس پیکو دولت عثمانی قربانی بود اما ترکیه امروز می‌خواهد در میراث جدید شریک باشد.

وی با اشاره به رژیم صهیونیستی تاکید کرد که طرح اسرائیل از همه روشن‌تر است زیرا اسرائیل بیش از همه از تشکیل کشوری تکه تکه سود می‌برددیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -همکاری با این وبلاگ
* نام و نام خانوادگی :
آدرس وب سایت :
* آدرس ایمیل:
سن :
شهر :
تلفن :
آدرس :
نحوه تماس با شما: تلفن: آدرس ایمیل
نحوه آشنایی شما با ما:
موضوع پیام:
*پیام:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات