بی بی سی و کودتای 28 مرداد تا فتنه 88

دوشنبه 4 مهر 1390 07:05 بعد از ظهر

نویسنده : محمد اسماعیلی

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1390/06/08/1064506_PhotoA.jpg


58 سال از زمانی که بی‌بی‌سی رمز کودتای ننگین 28 مرداد 32 را منتشر کرد میگذرد و این شیپور شیطانی همچنان در پی سحر مردمان بیدار این سرزمین است؛ اما اکنون دقیقا ...


بقیه در ادامه مطلب


به گزارش خبرگزاری فارس، انتشار خبر دستگیری عده‌ای از مستندسازان ایرانی به اتهام فروش آثار خود به رسانه‌های خارجی و کمک به این رسانه‌ها برای دستیابی به اهداف شوم و ایران ستیزانه‌اشان و مداخله دوباره این رسانه‌های غربی بالاخص بی‌بی‌سی در مسائل داخلی ایران، بار دیگر ذهن را به این سمت می‌برد که آیا بی‌بی‌سی همانگونه که ادعا می‌کند رسانه‌ کاملا بی‌طرفی است که توسط دولت انگلستان، یکی از بانیان جنگ‌های بزرگ جهان، تامین هزینه می‌شود تا تریبونی باشد برای مبارزه با جنگ و قساوت. نگاهی گذرا به سابقه مالامال از لجن پراکنی آن برای کمک به حافظه مسحورشدگان آن شاید مفید باشد.

تاسیس بنگاه خبر پراکنی بی‌بی‌سی:
شبکه رادیویی «بی‌بی‌سی»  18 اکتبر سال 1922 به عنوان اولین بنگاه سخن پراکنی جهان توسط 6 کمپانی مخابراتی تاسیس شد.
این شبکه 5 سال بعد با دریافت پروانه سلطنتی، عملا به شرکتی دولتی تبدیل شد و از آن پس بودجه بخش جهانی آن توسط وزارت امور خارجه انگلستان و بودجه دیگر بخش‌های آن نیز توسط هزینه‌‌های ماهیانه‌ای که خانواده‌های صاحب تلویزیونی بریتانیا پرداخت می‌کردند، تامین شد.
شبکه بی‌بی‌سی با بودجه‌ سالیانه 4 میلیارد و 300 میلیون پوند، بزرگ‌ترین شبکه خبری جهان است.

تاسیس تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی: 
پیشنهاد تاسیس این تلویزیون به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های بخش بی‌بی‌سی فارسی و گروه آسیا_اروپای این شبکه، سال 1385 توسط سرویس جهانی بی‌بی‌سی به وزارت خارجه بریتانیا ارائه شد و در نهایت سال 1386 با این پیشنهاد موافقت شد و مقدمات راه‌اندازی این شبکه پس از تعیین بودجه سالیانه آن ایجاد شد و شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی با بودجه 15 میلیون پوند در سال، از ساعت 17 روز 14 ژانویه سال 2009 میلادی پخش برنامه‌های خود را از 8 ساعت در روز شروع کرد.
بودجه این شبکه نیز توسط وزارت امور خارجه بریتانیا تامین می‌شود.
مدیریت این شبکه هم‌اکنون به عهده «صادق صبا»، فارغ‌التحصیل دانشگاه لندن، است.

معرفی «صادق صبا»، مدیر شبکه تلویزیونی فارسی بی‌بی‌سی:
«صادق صبا» متولد رشت، پس از فارغ‌التحصیلی در رشته حقوق از دانشگاه تهران، به انگلستان مهاجرت کرد و در آنجا مدرک کارشناسی ارشد و همچنین دکترای خود را از دانشکده اقتصاد لندن گرفت و از 20 و اندی سال پیش تاکنون در شبکه بی‌بی‌سی مشغول به کار شده است.

جهت گیری سیاسی «صادق صبا»:
درباره جهت‌گیری سیاسی صبا، همین بس که علی‌رغم ادعاهای دروغینش مبنی بر مستقل بودنش از هرگونه جریان سیاسی، در سال ، 2008 به بهانه سفر تفریحی به ایران، با سه روحانی ضد حکومت اسلامی ایران؛ «حسینعلی منتظری»، «صادق روحانی» و «یوسف صانعی» دیدار و کمی بعد یکی از جنجالی‌ترین مصاحبه‌های زمان خود را منتشر کرد.
او در این مصاحبه‌ها سعی کرده تا با دستاویز قرار دادن عقاید این سه روحانی که او از آنها به عنوان روحانیون لیبرال یاد کرده، اصل و اساس نظام و انقلاب اسلامی ایران و شخصیت والای بنیانگذار انقلاب اسلامی را زیر سؤال برد.

فساد اخلاقی «صادق صبا»:
«صادق صبا» که همواره سعی داشته تا از خود چهره‌ای صلح طلب و دوستدار حقوق بشر ارائه دهد، اخیرا به خاطر تجاوز به «پونه قدوسی»، یکی از مجریان اصلی شبکه بی‌بی‌سی فارسی، مورد توجه رسانه‌ها بوده است.
این خبر علی‌رغم جنجالی که به پا کرد ولی با توجه به خبر تجاوز چند مجری مرد شبکه صدای آمریکا به مجریان زن این شبکه، چندان دور از انتظار نیست. 

انتقاد صاحب‌نظران غربی و شرقی از جهت‌گیری‌های تبعیض‌آمیز بی‌بی‌‌سی: 
 با آنکه بی‌بی‌سی همواره صداقت را شعار خود معرفی کرده و بر این ادعاست که تحت تاثیر هیچ جریان سیاسی و یا تبلیغاتی نیست، ولی عملکرد این رسانه همواره مورد انتقاد بوده است، آنچنان‌که روزنامه «دیلی تلگراف»، 3 آگوست سال 2005 میلادی نامه‌ای به نقل از «اولگ گوردیفسکی»، مامور عالی‌رتبه و فراری سازمان جاسوسی «کا‌.گ.‌ب» از بی‌بی‌سی به عنوان «سرویس سرخ» یاد می‌کند.
«دبلیو جی وست»، نویسنده انگلیسی در کتاب «خیانت به حقیقت»، از بی‌بی‌سی به عنوان رسانه‌ای مخاطب فریب معرفی یاد می‌کند که از بدو تاسیس تنها با تحریف حقیقت به آن خیانت کرده است.
«ریچارد دیکون» نیز در کتاب «تحریفگران حقیقت» می‌نویسد: بی‌بی‌سی با تلفیق حقیقت و دروغ، دروغ را در قالب حقیقت به خورد مخاطب می‌دهد.

نقش بی‌بی‌سی در برخی از وقایع مهم تاریخی جهان

درگیری‌ مبارزان فلسطینی با نیروهای رژیم اشغالگر صهیونیستی:
«نوآم چامسکی»، نظریه‌پرداز آمریکایی و «دیوید ادواردز»، از مدیالنز، سایت تجزیه و تحلیل عملکرد رسانه‌ها، به طور متفق‌القول بر این عقیده‌اند که بی‌بی‌سی همواره در گزارش‌های خود از این درگیری‌ها،در رابطه با حمله‌های رژیم صهیونیستی، از اصطلاح نبرد تدافعی و یا تهاجمی استفاده کرده ولی در رابطه با حملات مسلمانان فلسطین، از اصطلاح حملات تروریستی استفاده کرده است.

جنگ خلیج فارس:
در جریان جنگ کویت و عراق، همواره از بی‌بی‌سی به عنوان تریبون بغداد یاد شده است.
براساس تحقیقات دانشگاه کاردیف انگلستان، در این جنگ، 9 بار از ده باری که از سلاح کشتار جمعی استفاده می‌شد، از سوی عراقی‌ها بود، این در حالی است که در گزارش‌های بی‌بی‌سی از هر 10 باری که استفاده از این سلاح‌ها زیر سوال می‌رفت، تنها یکبار عراق به عنوان مقصر معرفی می‌شد.

کودتای 28 مرداد (سرنگونی دولت مصدق در سال 1332 هجری شمسی):
در حالی که بسیاری بر این عقیده‌اند که بی‌بی‌سی به عنوان رسانه‌ای دست‌نشانده، نقش بسزایی در کودتای 28 مرداد داشت، این رسانه خود چند دهه منکر این قضیه بود.
تا آن که سرانجام، امسال مستندی از شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی پخش شد که در آن به صراحت به نقش رادیو بی‌بی‌سی به عنوان بازوی تبلیغاتی دولت انگلیس در ایران، در جریان ایجاد کودتای 28 مرداد اعتراف شده است.
در همان زمان بسیاری عقیده داشتند که رمز کودتای 28 مرداد، با عنوان «اکنون دقیقا نیمه شب است» از رادیو بی‌بی‌سی پخش شده است.

توطئه در جریان انتخابات 88 ایران:
 بی‌بی‌سی در سه ماه منتهی به انتخابات ریاست جمهوری دهم سال 88، حداقل 31 مطلب مشروح و مفصل علیه سلامت انتخابات و در تایید کمیته غیر قانونی صیانت از آراء منتشر کرد.
حتی در همین راستا یک در صفحه اینترنتی خود، صفحه ویژه‌ای را به این قضیه اختصاص داد و حتی قبل از برگزاری انتخابات، سلامت این انتخابات را زیر سوال برد و از آن پس به هر نحوی که قابل تصور است از سران فتنه حمایت کرد.

انقلاب‌های مردمی خاورمیانه:
نگاهی اجمالی به گزارش‌ها و خبرهای بی‌بی‌سی در رابطه با انقلاب‌های مردمی خاورمیانه بالاخص مصر، نشان دهنده این مطلب است که جهت‌گیری بی‌بی‌سی در این رابطه نه تنها ناعادلانه و تبعیض آمیز بوده بلکه کاملا اسلام ستیزانه است.
این شبکه خبری حتی در جریان برخی از اختلافات داخلی سوریه، دست از دخالت در امور داخلی این کشور برنداشته و با دستمایه قرار دادن آن سعی بر آن داشته تا به اختلافات جزئی میان شیعه و سنی در این کشور دامن زند.
بنابراین گزارش، اگرچه این گزارش نگاهی بسیار جزئی به دسیسه‌هایی است که بی‌بی‌سی طی ده‌ها سال به اسم حقیقت علیه بشریت داشته است ولی در تکمیل آن می‌توان به این سخن «لنین» در سال 1917،پیش از شکل‌گیری انقلاب کمونیستی شوروی اشاره کرد که گفت:
به من یک کاغذ و قلم با یک چاپخانه بدهید تا یک حکومت را سرنگون کنم.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 4 مهر 1390 07:08 بعد از ظهرهمکاری با این وبلاگ
* نام و نام خانوادگی :
آدرس وب سایت :
* آدرس ایمیل:
سن :
شهر :
تلفن :
آدرس :
نحوه تماس با شما: تلفن: آدرس ایمیل
نحوه آشنایی شما با ما:
موضوع پیام:
*پیام:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات